Gorączka u dziecka bez innych objawów

Podwyższona temperatura ciała niemal zawsze oznacza, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej gorączka towarzyszy różnego rodzaju infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Wysoka temperatura oznacza, że organizm walczy i nie zawsze jest konieczność jej zbijania.

Gorączka u małego dziecka

Gorączka u dziecka bez innych objawów zawsze powinna zaniepokoić rodziców i sprawić, by uważnie przyjrzeli się dziecku. Bardzo często podwyższona temperatura pojawia się jako pierwszy objaw, a dopiero później pojawiają się inne oznaki infekcji, takie jak ból gardła, katar, bóle brzucha czy inne dolegliwości.

Jeżeli temperatura jest tylko nieznacznie podwyższona, nie ma konieczności jej zbijania, gdyż trzeba dać organizmowi możliwość walki z chorobą. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni i niebezpiecznie wzrasta.

Wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów powinna skłonić rodziców do wizyty u lekarza, aby dokładnie zdiagnozować maluszka. Podwyższona temperatura może bowiem być niebezpieczna dla zdrowia.

Jak walczyć z gorączką?

Aby pomóc dziecku w walce z gorączką i chorobą dobrze jest podawać mu odpowiednie do wieku leki przeciwgorączkowe. W przypadku małych dzieci najczęściej zalecane są leki w postaci czopków bądź syropków, które bardzo szybko działają i w krótkim czasie obniżają temperaturę.

Warto również pamiętać, że dziecko podczas gorączki bardzo się poci, dlatego trzeba uzupełniać utracone w ten sposób płyny. Maluch powinien pić często, ale niewielkie ilości wody lub słabej herbaty. Niewskazane są natomiast słodkie napoje czy soki, które mogą powodować gorsze samopoczucie dziecka.