blachy z aluminium

Blachy aluminiowe jako materiał uniwersalny

Blachy aluminiowe wytwarzane są ze stopu aluminium, dzięki czemu są wodoodporne. Do ich zalet zaliczyć można fakt, że jest to najlżejszy rodzaj pokryć blaszanych. Przy wyborze odpowiedniej blachy, należy pamiętać o miękkości produktów wykonanych z aluminium.

Na szczęście zastosowanie stopu tego metalu, pozwala uzyskać jego większą trwałość. Ze względu na brak odporności materiału na działanie kwasów, wodorotlenków czy wody morskiej, pokrywany jest on warstwą ochronną.

Rodzaje tworzywa

Blachy aluminiowe sprzedawane są w formie arkuszy, które posiadają standardowe wymiary, ale mogą być również personalizowane według potrzeb klienta. Wyróżnić można blachy gładkie, a także dekoracyjne, a wśród nich ryflowane, perforowane i ozdobne. Każdy z powyższych rodzajów blach posiada swoje unikalne właściwości.

Zastosowanie materiału

Aluminium jest plastycznym materiałem, dzięki czemu można poddawać je obróbkom, na przykład cięciu, kuciu, walcowaniu, czy gięciu. Wykorzystując te właściwości, blachy aluminiowe stosowane są w przemyśle do produkowania puszek i innych opakowań.

Często spotykane są również aluminiowe narzędzia kuchenne oraz garnki. Ten materiał świetnie sprawdza się także przy produkcji maszyn i urządzeń. Najszerzej znanym wykorzystaniem tego tworzywa są pokrycia dachowe, czy okładziny elewacyjne. Wśród zastosowań aluminium należy wspomnieć również o rurociągach, zbiornikach ciśnieniowych, czy też aparaturze medycznej.

Ciekawostki

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że blachy aluminiowe stosowane są w budownictwie od dawna. Należy wspomnieć tutaj chociażby o kościele San Gioacchino w Rzymie, który wybudowany został w XVIII wieku, a jego dach pokryty jest surowym nieobrobionym aluminium. Pomimo ujemnej zimowej temperatury otoczenia, a także letnich upałów, dach pozostaje w dobrym stanie już przeszło sto lat. Jest to jedno z najstarszych zewnętrznych zastosowań aluminium.

Więcej znajdziesz tutaj: http://impressmetal.pl/blachy-aluminiowe.php